Reklama
Dnes je pondělí 15.07.2024     svátek má Jindřich

Vítejte na webu Jihlavských listů. Prostřednictvím unikátní databáze můžete sledovat vašeho politika. Máte na něj otázku? Stačí u jeho jména kliknout na Zeptejte se… a napsat dotaz. Redakce Vaši otázku obdrží a přepošle politikovi. Slibujeme, že váš dotaz nezameteme pod koberec. Odpověď na vaši otázku zveřejníme právě na specializovaném politickém portále vas-politik.cz. Vaše redakce Jihlavských listů

Hana ŽákováZpět na přehled

11. 11. 1968
nestraník za hnutí STAN


Zeptejte se tohoto politika
  • Senátor

 

Před mateřskou dovolenou pracovala u Českých drah jako vedoucí dopravy a přepravy, po mateřské dovolené pak jako sekretářka ve stavební firmě v Třebíči. Hana Žáková žije v obci Koněšín na Třebíčsku. Je vdaná, s manželem mají dvě děti – syna Martina a dceru Kateřinu.[

Politická kariéra: 

V komunálních volbách v roce 1998 byla zvolena zastupitelkou obce Koněšín, když jako nezávislá vedla kandidátku subjektu "Sdružení KDU-ČSL, NK".  Následně vstoupila do KDU-ČSL.

Mandát zastupitelky obhájila v letech 2002 a 2006, v obou případech byla lídryní kandidátky. Následně z KDU-ČSL vystoupila.

Mandát však obhájila i ve volbách v letech 2010 a 2014. V obou případech vedla z pozice nestraníka kandidátku SNK ED. Od roku 2000 zastává nepřetržitě post starostky obce.

V krajských volbách v roce 2004 byla za KDU-ČSL zvolena zastupitelkou Kraje Vysočina. V roce 2008 obhajovala mandát jako nestraník za SNK ED, ale neuspěla. O návrat se pokusila ve volbách v roce 2012 opět jako nestraník za SNK ED, tentokrát na kandidátce subjektu "Pro Vysočinu" (tj. SNK ED a hnutí Nestraníci), avšak opět neúspěšně (skončila jako první náhradnice).  

Nepodařilo se jí to ani ve volbách v roce 2016 jako nestraníkovi za SNK ED na kandidátce subjektu "Starostové PRO VYSOČINU" (tj. SNK ED a hnutí STAN).

Ve volbách do Poslanecké sněmovny PČR v roce 2002 kandidovala jako členka KDU-ČSL za "Koalici KDU-ČSL, US-DEU" v Kraji Vysočina, ale neuspěla. Zvolena nebyla ani ve volbách v roce 2010, kdy kandidovala jako nestraník za VV (figurovala na 3. místě kandidátky).

Ve volbách do Senátu PČR v roce 2018 kandidovala jako nestraník za hnutí STAN v obvodu č. 53 – Třebíč. Podpořily ji i ODS a Pro Třebíč. Se ziskem 28,49 % hlasů vyhrála první kolo voleb a ve druhém kole se utkala s nestraníkem za hnutí ANO 2011 Miroslavem Michálkem. Toho porazila poměrem hlasů 77,46 % : 22,53 % a stala se senátorkou.


Články o Hana
Reklama
Reklama

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I